احداث شهرک صنایع سلولزی در برنامه ششم توسعه گیلان

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، علی منتظری امشب در جلسه شورای برنامه‌ریزی گیلان با اشاره به استقرار صنعت فولاد در این استان اظهار کرد: صنعت مذکور با حمایت دولت در گیلان احداث نشده و سرمایه‌گذاران با ارز آزاد صنعت فولاد را در استان راه‌اندازی کردند.

وی به ویژگی ایجاد صنایع فولادی در گیلان اشاره کرد و افزود: گیلان به عنوان قطب واردات و صادرات محصولات فولادی دیده شده بود.

منتظری با بیان اینکه زنجیره صنایع فولادی در گیلان ناقص است، تصریح کرد: زنجیره مذکور با احداث صنایع جانبی در راستای صادرات محصولات فولادی باید تکمیل شود.


رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان خواستار لحاظ کردن احداث شهرک صنایع سلولزی در برنامه ششم توسعه استان شد و بیان کرد: می‌توان احداث شهرک مذکور را در برنامه‌ریزی‌ها در نظر گرفت ضمن اینکه امکان سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی در گیلان وجود دارد.

*جایگاه گیلان در بخش کشاورزی مشخص شود

نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی نیز در جلسه مذکور بر مشخص شدن جایگاه گیلان در بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت: مشخص شود درآمدزایی مردم از کشاورزی چه میزان بوده که اولویت نخست استان معرفی شده است.

محمود شکری با بیان اینکه برنامه‌ها باید پژوهش‌محور باشد، افزود: برنامه‌های اجرا شده در گذشته به صورت سنتی بود و در برنامه‌های جدید درصدی به آن اضافه یا کاسته شده است.

وی خواستار مشخص شدن آسیب انجام نشدن برنامه‌ها در گیلان شد و خاطرنشان کرد: سالانه منابع درآمدی دولت از نفت کاهش پیدا می‌کند و حرکت کشور به طرف حذف درآمد نفتی است و این موضوع در مجلس پیگیری می‌شود.

*سرمایه در گردش نیاز کشاورزی گیلان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز در جلسه شورای اداری استان اظهار کرد: آب در توسعه کشاورزی از موضوع‌های مهم محسوب می‌شود و آب رها شده از سد سفیدرود تا رسیدن به آخرین نقطه 10 روز زمان نیاز دارد و پرتی آب در مسیر بسیار است.

علیرضا شعبان‌نژاد سرمایه در گردش را نیاز کشاورزی گیلان دانست و بیان کرد: دولت مجوز پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش با سود کم برای کشاورزان در استان را صادر کند.

وی با بیان اینکه تعدادی از دامداری‌های گیلان به دلیل نبود سرمایه در گردش تعطیل هستند، تصریح کرد: تسهیلات سرمایه در گردش باید به صورت ویژه برای استان در نظر گرفته شود.